بنجامین گراهام، نظریه پرداز بازارهای سهام

بنجامین گراهام (Benjamin Graham) به‌عنوان یک مدیر سرمایه‌گذاری و آموزگار مالی سرآمد شناخته می‌شود و او را در جهان به پدر دو اصل سرمایه گذاری بنیادین (تجزیه‌وتحلیل اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری ارزشی) می‌شناسند.

بنجامین گراهام دو اثر کلاسیک سرمایه‌گذاری بی‌نظیر را تألیف کرده است. دو کتاب اصلی او به نام‌های “تجزیه‌وتحلیل اوراق بهادار” و “سرمایه گذار هوشمند” هستند. به عقیده او بیشتر حرفه‌ای‌های عرصه سرمایه گذاری این دو کتاب به‌عنوان بهترین کتاب هایی که تابه‌حال در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس نوشته‌شده، شناخته می‌شوند.

جان‌ترین، در کتاب سرمایه‌گذاری کلاسیک خود بانام “اربابان پول” این‌گونه به درخشندگی و اثرگذاری گراهام اشاره می‌کند: «بنجامین گراهام مهم‌ترین متفکر سرمایه‌گذاری در پرتفوی به‌صورت کاربردی در این قرن (و شاید در طول تاریخ) است که بر اساس برداشت‌ها، اطلاعات داخلی و استعداد، آن را از یک هنر به یک علم اولیه و نظامی قانونمند تبدیل کرد.

هیچ‌کس از آینده بازار مطلع نیست. پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم ما بر اساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم.

بنجامین گراهام پدر سرمایه گذار ارزشی

او همچنین به‌عنوان معلم و مربی وارن بافت و خیلی از سرمایه‌گذاران مشهور، شناخته می‌شود. گفتنی است او در سال ۱۸۹۴ در لندن به دنیا آمد و سال ۱۹۷۶ درگذشت.

بنجامین گراهام

زندگی شخصی بنجامین گراهام

خانواده گراهام وقتی یک سال داشت، یعنی در سال ۱۸۹۵ از انگلستان به ایالات‌متحده مهاجرت کردند. او در منهتن و برو کلین نیویورک بزرگ شد. وقتی او ۹ ساله بود، پدرش از دنیا رفت و دوران سخت خانواده ازنظر اقتصادی، بنجامین گراهام را به دنیایی از مشغله‌های ذهنی در مورد دستیابی به امنیت مالی هدایت کرد.

او در سال ۱۹۱۴ از دانشگاه کلمبیا فارغ‌التحصیل شد و بلافاصله بعدازآن در شرکت Newburger Henderson & Loeb در وال‌استریت به‌عنوان پیام‌رسان مشغول به کار شد. در سال ۱۹۲۰ او تبدیل به یکی از شرکای شرکت شد.

در سال ۱۹۲۶، گراهام یک شرکت سرمایه‌گذاری با جروم نیومن راه انداخت و شروع به سخنرانی در دانشگاه کلمبیا با موضوعات مرتبط با امور مالی کرد، سخنرانی‌هایی که تا بازنشستگی او در سال ۱۹۵۶ ادامه داشت. گزارش‌شده که بنجامین گراهام در سقوط بازار بورس آمریکا در سال ۱۹۲۹ شخصاً با شکست مواجه شد، اما شرکت سرمایه‌گذاری او نجات پیدا کرد و آرام‌آرام به جایگاه سابق خودش دست‌یافت.

سهامی مناسب هستند که از نسبت قیمت/ارزش بازار نزدیک به 1 و P/E پایین برخوردار باشند.

بنجامین گراهام پدر سرمایه گذار ارزشی

بنجامین گراهام درس‌های ارزشمندی از این شکست تجربه کرد و در سال ۱۹۳۴ در تألیف کتاب بزرگی تحت عنوان “تجزیه‌وتحلیل اوراق بهادار” با دیوید داد همکاری کرد. کتابی که به‌عنوان یک اثر کلاسیک سرمایه‌گذاری از آن یاد می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری گراهام-نیومن رشد کرد و به متوسط سود سالیانه ۱۷ درصدی تا قبل از منحل شدن شرکت در سال ۱۹۵۶ دست پیدا کرد.

سرمایه گذاری به روش بنجامین گراهام

روش سرمایه‌گذاری بنجامین گراهام

به‌طور خلاصه، شاکله اصلی سرمایه‌گذاری ارزشی بنجامین گراهام این است که سرمایه‌گذاری (برای مثال سهام شرکت الف) باید به‌طور اساسی بیشتر از چیزی که سرمایه‌گذار برای آن می‌پردازد، ارزش داشته باشد.

او به یک تحلیل جامع عقیده داشت، چیزی که ما آن را تحلیل بنیادی می‌نامیم. او به دنبال شرکت‌هایی با ترازنامه قوی، بدهی کم با حاشیه سود بیشتر از میانگین و جریان پول نقد زیاد بود.

او عبارت “حاشیه امنیت” را برای توضیح فرمول شهودی به کار می‌برد؛ فرمولی که به دنبال شرکت‌هایی است که کمتر از میزان واقعی ارزش گذاری شده‌اند و قیمت سهامشان موقتاً پایین است، اما این شرکت‌ها در درازمدت، سالم و استوار خواهند بود. پس درواقع حاشیه امنیت هر سرمایه‌گذاری تفاوت بین قیمت خرید و ارزش ذاتی آن است.

هرچقدر این تفاوت بیشتر باشد (قیمت خرید کمتر از ارزش ذاتی) سرمایه‌گذاری جذاب‌تر خواهد بود (هم ازنظر امنیت و هم‌سود بازگشتی). جامعه سرمایه‌گذاری معمولاً چنین شرایطی را با جستجوی شرکت‌های که نسبت‌های مالی اساسی پایین دارند، جستجو می‌کنند.

فاصله ارزش دفتری باارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

بنجامین گراهام پدر سرمایه گذار ارزشی

گراهام همچنین عقیده داشت که ارزیابی‌های بازار (قیمت سهام) اغلب اشتباه هستند. او از اصطلاح معروف “آقای بازار” استفاده می‌کرد تا این حقیقت ساده را برجسته کند که: قیمت سهام به شکل قابل‌ملاحظه‌ای نوسان ارزش خواهد داشت. فلسفه او این بود که این ویژگی بازار به سرمایه‌گذاران هوشمند فرصتی را برای خرید یا فروش هوشمندانه سهام می‌دهد تا زمانی که قیمت‌ها با افت خیز تندوتیزی مواجه می‌شوند، سود موردنظر خود را به دست آورند.

بنجامین گراهام، سرمایه گذار

نکات مهم روش بنجامین گراهام عبارت‌اند از:

  1. هیچ‌کس از آینده بازار مطلع نیست. پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم ما بر اساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم.
  2. هر شرکت دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است. ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی‌ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل‌ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد پس قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است.
  3. سهامی مناسب هستند که از نسبت قیمت/ارزش بازار نزدیک به 1 و P/E پایین برخوردار باشند.
  4. فاصله ارزش دفتری باارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

بسیاری از نظریه‌های او همچنان موردتوجه فعالان بورس در سرتاسر دنیاست و کتاب های او هم جزو کتاب های بسیار ممتاز اقتصادی درزمینه‌ی سرمایه گذاری و تحلیل بورس به‌شمار می‌رود. از او به‌عنوان یکی از امیددهندگان اقتصادی به آمریکاییان در دوران پس از رکود جنگ جهانی دوم نام‌برده می‌شود. هواداران او از روش‌هایی پیروی می‌کنند که به نام نظریه گراهام معروف است. در حال حاضر هم وارن بافت دومین ثروتمند برتر دنیا از همین روش برای تحلیل سهام استفاده می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.