جان مورفی، پدر علم تحلیل تکنیکال

جان مورفی-John Murphy که اکنون 66 سال دارد، ملقب به پدر تجزیه و تحلیل فنی (تحلیل تکنیکال) بازار، که یک فرد تحلیلگر فعال بازار مالی امریکا است. جان مورفی خالق چندین اثر معروف از جمله تحلیل فنی بازار های آتی است که بعدا این کتاب را تجدید نظر کرد، و به تجزیه و تحلیل نی بازار های مالی گسترش داد.

جان مورفی پدر علم تکنیکال

بیوگرافی جان مورفی پدر علم تکنیکال

جان مورفی پس از فارغ التحصیلی در اواخر دهه 1960 با مدرک لیسانس علوم انسانی از دانشگاه نیاگارا، به دنبال موقعیت شغلی مناسب در یکی از شرکت های وال استریت بود. اولین تجربه کاری وی، به عنوان دستیار مدیر سرمایه گذاری و سهامداران در شرکت مالی CIT بود.
مورفی در اوایل دهه 1970 در بخش بورس کالا در شرکت MERRILL LYNCH کار کرد که بعدا به پست مدیر فنی تحلیل تکنیکال ارتقا پیدا کرد. آقای مورفی به عنوان معاون ارشد اجرایی و مدیر مالی Glens Falls بانک ملی و شرکت اعتماد (GFNB) خدمت کرده است. او در سال 1973 با GFNB کار خود را به عنوان یک کارآموز مدیریت شروع کرد و در طول سه دهه بعد، نقش های مختلفی در بخش اعتباری و حسابداری داشت.

حتما بخوانید: نیکلاس دارواس نویسنده کتاب چگونه در بورس 2 میلیون دلار بدست آوردم

سپس در دهه 1980 جان مورفی به عنوان مشاور و برگزارکننده دوره های آموزشی در موسسه مالی نیویورک شروع به کار کرد. که بعدا منجر به نوشتن اولین کتاب خود به کمک معلم او تحت عنوان ((تجزیه و تحلیل فنی بازارهای مالی)) شد که تا به امروز به عنوان مرجع استاندارد تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود. او از سال ۱۹۸۳ به عنوان موسس و مدیر شرکت سرمایه گذاری مورفی خدمت کرده است. این شخص در 19 هیئت مدیره مختلف در 11 صنعت مختلف در حال فعالیت است.تخصص او در زمینه امور بانکی، سرمایه گذاری و خدمات مالی است.

 

جان مورفی تحلیلگر فنی اصلی در سایت Stockcharts.com است. نظرات و استراتژی او در مورد سرمایه گذاری توسط انتشارات Barron’s منتشر شده است.

John Murphy – جان مورفی در رسانه هایی همچون شبکه‌های Bloomberg ، CNN Moneyline ، nightly business report، wall street week و 7 سال در CNBC حضور پیدا کرده است.

جان مورفی پدر علم تحلیل تکنیکال

 

مهم‌ترین و موفق ترین اثر جان مورفی:

مهم‌ترین و پرفروش ترین کتابی که جان مورفی خالق و نویسنده آن بوده است، کتاب تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است. که در ادامه به برخی از نکات این کتاب می‌پردازیم:

اگر معامله پایاپای را موج اول اقتصاد و پیدایش پول را به عنوان موج دوم بپذیریم به طور قطع بازارهای مالی موج سوم اقتصاد هستند. که در آن‌ها نه بر روی اشیا و اموال قابل لمس بلکه بر روی مالکیت زمانی و ارزش آتی مواردی مانند ارز، سهام شرکت ها و اوراق بهادار انجام می‌پذیرد. مواردی که فرد در طی مالکیتش هرگز آن‌ها را لمس نمی‌کند اما از رشد و پویایی آن‌ها بهره می‌برد.

جان مورفی پدر علم تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

به گفته جان مورفی تحلیل تکنیکال مطالعه رفتارهای بازار سرمایه با استفاده از نمودارها و با هدف پیش بینی آینده روند قیمت ها است.

حتما بخوانید: دارن هاردی مرد صنعت موفقیت

اصولا رفتارهای بازار سه اصل اولیه در بردارد:

 1. قیمت ها

 2. حجم معاملات

 3. بهره‌های باز

این مرجع برجسته، هزاران معامله گر را به مفاهیم تجزیه و تحلیل تکنیکال (فنی) و کاربرد آن‌ها در بازارهای آتی و سهام تبدیل کرده است.

نسخه دوم شامل موارد جدیدی از نمودارهای شمعی-ژاپنی، روابط بین بازار سهام و چرخش سهام، و همچنین نمونه‌های جدید و پیشرفته‌ای است که با پوشش آخرین تحولات در فناوری رایانه، ابزارهای فنی و شاخص ها انجام می‌شود.

چگونگی خواندن نمودارها برای درک بهتر شاخص ها است و همچنین نقش حیاتی تجزیه و تحلیل فنی در سرمایه گذاری ایفا می‌کند. که خوانندگان یک نمای کلی کامل و قابل دسترس از زمینه تجزیه و تحلیل فنی با تاکید ویژه بر بازارهای آینده به دست می‌آورند.

این کتاب به منظور خواسته های ضروری برای هر کسی که علاقه مند به ردیابی و تجزیه و تحلیل رفتار بازار است تجدید نظر شده و برای مطالبات جهان مالی امروز گسترش یافته است.

حتما بخوانید: بیوگرافی جف بزوس، موسس آمازون و ثروتمندترین مرد دنیا

برخی از مطالب موجود در این کتاب شامل:

 • اصول تجزیه و تحلیل فنی و ساخت نمودار

 • آنچه شما باید در مورد روند و تجزیه و تحلیل نمودارها بدانید

 • الگوهای قیمت

 • از جمله تغییرات عمده و الگوهای ادامه دهنده

 • روش های تجزیه و تحلیل – میانگین

 • متحرک، نوسانگرها، و سایر شاخص ها

تمامی مبتدی‌ها و معامله گران باتجربه به طور یکسان اطلاعات زیادی را درباره‌ی چرخه زمان، تعاملات بازار، مدیریت پول و تاکتیک‌های معاملاتی، دراین راهنمای قابل اعتماد و در عین حال آسان و روان برای آموزش دیدن پیدا می‌کنند.

در پایان شایان ذکر است به یکی از معروف ترین نقل و قول های او بپردازیم:

“همانطور که با تمام شاخص های فنی، سیگنال های نمودار هفتگی همواره مهم تر از نمودارهای روزانه است. بهترین راه ترکیب آنها، استفاده از سیگنال های هفتگی برای تعیین جهت بازار و سیگنال های روزانه برای تنظیم دقیق ورود و خروج است. ”

حتما بخوانید: بنجامین گراهام، نظریه پرداز بازارهای سهام

جوایز اهدا شده به جان مورفی:

 • در سال 1992 به عنوان عضو برجسته فدراسیون جهانی تحلیل تکنیکال.

 • در سال 2002 جایزه سالانه انجمن تحلیل گران تکنیکال در بازار مالی.

 آثار جان مورفی – John Murphy:

 • تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه

 • تحلیل دیداری در بازار سرمایه: شکار روندهای بازار

 • تحلیل بین بازارها: بررسی اثر متقابل بازارها و راهبردهای دادوستد در بازار سهام، کالا، ارز و اوراق قرضه

 • تحلیل نموداری بازار سهام به زبان ساده

 • تحلیل تکنیکال در بازارهای آتی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.