نیکلاس دارواس نویسنده کتاب چگونه در بورس 2 میلیون دلار بدست آوردم

نیکولاس دارواس (1977–1920) رقصنده اهل مجارستان بود که توانست به‌عنوان یک سرمایه گذار خودآموخته و نویسنده به شهرت زیادی برسد. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتابی است با عنوان “چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم
در بحبوحه جنگ جهانی دوم نیکولاس دارواس در سال ۱۹۴۳ که مجارستان را توسط نازی‌ها و اتحاد جماهیر شوروی اشغال‌شده دید تصمیم گرفت از مجارستان خارج شود. او در سن ۲۳ سالگی با یک ویزای خروج جعلی و ۵۰ پوند استرلینگ توانست به استانبول ترکیه مهاجرت کند.

بعدها با خواهر ناتنی خود به نام جولیا آشنا شد. نیکولاس و جولیا با همکاری یکدیگر در یک تیم رقاصی به فعالیت پرداختند که در اروپا و ایالت متحده آمریکا نمایش‌­های موفقی داشتند.

نیکلاس دارواس معامله گر موفق در بورس وال استریت

حتما این سوال برای شما هم پیش‌آمده است که چگونه یک مهاجر مجارستانی که به شغل رقاصی در کلوپ­‌های شبانه مشغول بود توانسته به کسب ثروتی بیش از دو میلیون دلار در بازار پرفرازونشیب بورس دست پیدا کند.

عجیب‌تر اینکه او بدون داشتن هیچ دانش و پشتوانه‌ای و بی­‌هیچ حمایتی از سوی بزرگان بازار بورس به این موفقیت بزرگ رسیده است. آن‌هم درحالی‌که بخش بزرگی از موفقیت خود را در طی یک مسافرت شغلی به دور دنیا خلق کرده است.

حتما بخوانید: دارن هاردی مرد صنعت موفقیت

نیکولاس دارواس که یک رقصنده مجارستانی بود به‌صورت کاملاً اتفاقی با بازار بورس آشنا شد. در ادامه قسمتی از زندگی او که منجر به موفقیت او در بازار بورس سهام شد خواهیم گفت.

آشنایی نیکولاس دارواس با بورس

در نوامبر سال ۱۹۵۲ در نیویورک مشغول اجرای برنامه‌­های خود بود که پیشنهاد اجرای یک برنامه رقص از یک کلوپ شبانه در تورنتو دریافت کرد. پیشنهاد از طرف برادران دوقلو اسمیت صاحبان کلوپ بود. اما این پیشنهاد کمی غیرعادی به نظر می­‌رسید چراکه برادران اسمیت در نظر داشتند دستمزد وی را به‌جای پول، تعدادی سهام بازار بورس بدهند.

نیکلاس دارواس معامله گر بورس

اولین خرید سهام بازار بورس توسط دارواس

دارواس یک رقاص بود و هیچ آشنایی با بازار بورس و سرمایه نداشت. تنها چیزی که از سهام می­دانست این بود که قیمت آن بالا و پایین می‌­رود. برادران اسمیت پیشنهاد دریافت ۶۰۰۰ سهم از شرکتی معدنی به نام بریلند را به او داده بودند؛ که ارزش هر سهم بریلند در آن زمان حدود ۵۰ سنت بود. دارواس از برادران اسمیت تضمینی خواست که اگر قیمت سهم از ۵۰ سنت کمتر شد کسری آن را جبران کنند. که آن‌ها برای یک دوره ۶ ماهه این تضمین را قبول کردند.

حتما بخوانید: جف بزوس، موسس آمازون و ثروتمندترین مرد دنیا

پس‌ازآن شرایطی پیش آمد که دارواس مجبور شد آن برنامه را در تورنتو لغو کند. همین امر سبب شد او به خاطر ضرری که به برادران اسمیت وارده کرده بود احساس ناخوشایندی داشته باشد. بنابراین برای نشان دادن حسن نیتش پیشنهاد خرید سهامشان را داد. و با پرداخت ۳۰۰۰ دلار صاحب ۶۰۰۰ سهم از شرکت بریلند شد.

روزها گذشت و نیکولاس دارواس این موضوع را فراموش کرده بود. تقریبا پس از گذشت ۲ ماه یک روز هنگام مطالعه روزنامه خیلی اتفاقی نگاهی به قیمت سهام می­اندازد. او ناگهان متوجه می­‌شود قیمت هر سهم بریلند از ۵۰ سنت به ۱.۹ دلار رسیده است. بنابراین تمام سهامش را یکجا می­‌فروشد و سودی بالغ‌بر ۸۰۰۰ دلار کسب می‌­کند. این اتفاق باعث می‌شود او به بازار بورس علاقه­‌مند شود. او هرروز در زمان استراحت کاری خود به‌عنوان یک رقاص ساعاتی را به مطالعه کتاب و دیدن فایل های آموزش بورس می­‌پرداخت.

ورود به بازار بورس

دارواس به این نتیجه می‌­رسد که فرصت بسیار خوبی را در تمام عمر خود نادیده گرفته و تصمیم می­‌گیرد وارد بازار بورس شود. او که هیچ مهارتی درزمینهٔ معامله ­گری در بورس نداشت. ابتدا از دیگران و مدتی بعد از کارگزار خود کمک می‌­گیرد و با پرسیدن از آن­‌ها تلاش می­‌کند سهام مناسبی را پیدا کند. پس از مدتی با شکست ­های پی‌درپی به این نتیجه می­‌رسد که دیگران نمی‌­توانند اطلاعات مناسبی به او بدهند و خودش باید به دنبال پیدا کردن سهام مناسب باشد.

روش فاندامنتال بهتر از روش بخت و اقبال (قماربازی) است. باید درباره آن مطالعه کنم.

نیکلاس دارواس نویسنده و معامله گر

آشنایی با تحلیل بنیادی و تکنیکال در بازار بورس

پس از مدت‌­ها تلاش نیکولاس دارواس به علم تحلیلگری خوبی دست پیدا می‌­کند. او متوجه می­‌شود که برای تشخیص سهام مناسب باید ازنظر بنیادی آن سهم را تحلیل کند. وی با تکیه‌بر تحلیل بنیادی به معامله کردن ادامه می­‌دهد. اما بازهم موفق نمی­‌شود!

وی به این نتیجه می­‌رسد که تحلیل بنیادی جواب‌گو نیست و بعدها با تحلیل تکنیکال آشنا می‌­شود. این بار او فقط با تکیه‌بر تحلیل تکنیکال به معامله کردن ادامه می‌­دهد و همراه با سود هایی که کسب می­‌کند با ضررهای زیادی نیز مواجه می­‌شود. پس از مدتی با بررسی معاملات خود درمی­‌یابد که تحلیل تکنیکال نیز جوابگوی نیاز او نبوده است.

حتما بخوانید: بنجامین گراهام، نظریه پرداز بازارهای سهام

نیکولاس دارواس با بررسی تمام معاملات خود به نتیجه جالبی می­رسد. اینکه نه تحلیل بنیادی به‌تنهایی کارایی لازم را داشت و نه تحلیل تکنیکال توانست سودآوری خوبی برای او به ارمغان بیاورد. پس با ادغام کردن این دو تحلیل به علم جدیدی می­رسد که در کتابش از عنوان “تکنوفاندامنتالیست” یاد می­کند. او کاملا درک می­کند که برای تشخیص فرصت­های مناسب ابتدا باید سهم موردنظرش را ازنظر بنیادی و سپس ازنظر تکنیکال تحلیل کند.

باید در مورد پیشنهادات کارگزاران محتاط باشم. آن‌ها هم می‌توانند اشتباه کنند.

نیکلاس دارواس نویسنده و معامله گر

تلگراف‌های نیم میلیون دلاری

فرضیه دارواس جواب می­‌دهد و او موفق می‌­شود با تکیه‌بر تحلیل های بنیادی و تکنیکال اولین نیم میلیون دلار خود را از بازار بورس کسب کند. نیکولاس دارواس تمام این معاملات را در سفرهای مختلف به کشورهای دور و نزدیک و فقط با استفاده از تلگراف­هایی که با کارگزار خود در ارتباط بود انجام داده بود! یعنی تنها ابزار او برای تحلیل تلگراف‌هایی بود که از طرف کارگزار خود دریافت می‌­کرد.

دارواس از روی روزنامه‌هایی که قیمت سهام مختلف را به او نشان می­‌دادند از کارگزار خود درخواست می­‌کرد قیمت سهام موردنظرش را هرروز برای او بفرستند. و هر زمان قیمت آن سهام به محدوده موردنظرش می­‌رسید دستور خرید یا فروش آن سهم را از طریق تلگراف به کارگزار خود می­‌فرستاد.

نیکولاس دارواس در وال استریت

ورود به تالار اصلی وال استریت

کسب ثروت نیم میلیون دلاری باعث اعتمادبه‌نفس وحشتناک دارواس شد. او با رویا پردازی خود را استاد معامله گری می‌­دانست. با رفتن به نیویورک دارواس تصمیم گرفت وارد تالار اصلی وال استریت شود و در کنار سایر معامله گران به معاملات خود ادامه دهد. چراکه به سیستم معاملاتی خود شدیدا اعتماد داشت. پس از مدتی دارواس با انجام معامله در تالار اصلی بازار وال استریت احساس برتری و قدرت تحلیلگری خود را از دست داد! و مدتی نگذشت که او نیز به سایرین ملحق شد.

دارواس دنباله‌رو دیگران شده بود و تحت تاثیر جوی که در آن تالار بود همراه دیگران سهمی را می‌­خرید یا می­فروخت. طولی نکشید که دارواس با بحران جدی رو­به­‌رو شد. هم قدرت تحلیلگری خود را ازدست‌داده بود و هم با خرید و فروش های احساسی پول زیادی را ازدست‌داده بود.

نباید به شایعات توجه کنم. مهم نیست که چقدر منبع معتبری داشته باشند. هیچ‌وقت اوضاع آن‌طور که آن‌ها توصیف می‌کنند پیش نمی‌رود.

نیکلاس دارواس نویسنده و معامله گر

دارواس باید دوباره خودش را پیدا می­‌کرد و با بررسی اشتباهات خود به این نتیجه رسید که باید از نیویورک دور شود! او از نیویورک خارج شد و به پاریس رفت تا از هیجانات وال استریت دور بماند. او مانند گذشته با کارگزار خود قرار گذاشت که فقط از طریق همان تلگراف­‌ها باهم در ارتباط باشند و به جز اطلاعاتی که می­‌خواهد اخبار دیگری به او نرسد. با دور شدن از آن هیجانات دارواس موفق شد دوباره قدرت تحلیلگری خود را به دست آورد.

کسب ثروت دو میلیون دلار

پس‌ازآن که دارواس دوباره توانایی تحلیلگری فردی خود را به دست آورد و در معاملات به سودآوری رسید تصمیم گرفت به نیویورک بازگردد. با این تفاوت که دیگر هرگز پای خود را در تالار اصلی وال استریت نگذارد و همچنان از طریق تلگراف با کارگزارهای خود در ارتباط باشد. نتیجه معاملات او کسب ثروتی دو میلیون دلاری بود که نیکولاس دارواس را به شهرت جهانی رساند.

نیکولاس دارواس

مصاحبه با مجله تایم

موفقیت نیکولاس دارواس و کسب دو میلیون دلار از بازار وال استریت باعث شهرت او می­‌شود. او از طرف مجله تایم پیشنهاد مصاحبه دریافت می‌­کند و جالب اینجاست که در ابتدا هیچ‌کس صحت حر‌‌‌ف‌­ها و ادعاهای او را نمی­پذیرد!

با تحقیق‌های فراوان سرانجام مقاله‌­ای درباره فعالیت‌­های نیکولاس دارواس در مجله تایم در سال ۱۹۵۹ به چاپ می‌­رسد که بازتاب وسیعی به‌خصوص در مجامع مالی دارد.

برای تمام کسانی که در بازار بورس فعالیت دارند و یا به این بازار علاقه دارند پیشنهاد می‌­کنم حتما کتاب “دو میلیون دلار” نیکولاس دارواس را بخوانند. او از معدود افرادی است که بدون دانش کافی وارد این بازار می­‌شود و می­‌تواند به موفقیت برسد. به همین دلیل تجربه­‌هایی که او در کتاب خود ذکر می­‌کند بسیار گران‌بها هستند.

چگونه در بورس دو میلیون دلار بدست آوردم

سایر کتاب های نیکولاس دارواس

نیکولاس دارواس علاوه بر کتاب معروف خود کتاب­ های دیگری نیز نوشته است که متأسفانه سایر کتاب­ های او هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده است. تمام کتاب های او بانام انگلیسی را در ادامه می‌­توانید ببینید:

How I Made $2,000,000 in the Stock Market(1960)

Wall Street: The Other Las Vegas(1964)

The Anatomy of Success(1965)

The Darvas System for Over-The-Counter Profits(1971)

You Can Still Make It in the Market(1977)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.